گلوتامین ، آمینواسیدی غیرضروری ولی جادویی !

 

    گلوتامین فراوانترین آمینواسید موجود در خون و ماهیچه های بدن انسان است بویژه ماهیچه های اسکلتی است  که نقشی اساسی و مهم در سنتز پروتئین ها و عضله سازی بدن و همچنین تقویت سیستم ایمنی بدن ما دارد اما با این حال این آمینواسید جزو آمینواسیدهای غیرضروری در بدن محسوب شده چراکه بدن ما با مصرف برخی منابع غذائی همچون انواع گوشت بویژه قرمز ، ماهی ، تخم مرغ ، لبنیات ،غلات و حبوبات ، سبزیجاتی همچون اسفناج و جعفری پخته شده خود قادر به تامین نیاز روزانه ی ما به گلوتامین است.

تمرینات مناسب فیزیکی و ورزشی به میزان تنظیم شده و متعادل میزان گلوتامین خون را افزایش داده و بلعکس عواملی همچون استرس و شوک ناگهانی ویا سوختگی های شدید ، آسیبها و جراحات حاد و یا انجام فعالیتهای شدید فیزیکی و یا انجام عمل جراحی به شدت میزان گلوتامین خون را کاهش می دهند که به موجب تمامی اینها سیستم ایمنی بدن تضعیف شده و در چنین شرایطی اگر گلوتامین بدن بموقع تامین نشود بستر مناسب برای بروز عفونتهای متعدد در بدن بوجود می آید، بنابراین مصرف 5 گرم الی 10 گرم گلوتامین قبل ویا پس از تمرینات سنگین ورزشی در روز می تواتد از بروز عواقب کمبود گلوتامین در بدن پیشگیری کند.

احساس ضعف پس از بیماریهای شدید ، پس از شوکه شدن از یک اتفاق ناگوار و یا ترسناک و اتفاقات و عواملی از این قبیل که موجب ضعف شدید بدن می شوند عمدتا بخاطر کاهش شدید گلوتامین در خون می باشد.

از سال 1990 پزشکان دریافتند که مکمل های گلوتامین میتوانند به بهبود سلامت افرادی که دچار آسیب های شدید شده اند کمک

شایانی کنند و خیلی زود اهمیت این آمینو اسید باارزش در بهبود عملکرد ورزشی و فیزیکی افراد ورزشکار برای محققان آشکار شدو از آن زمان به بعد مصرف گلوتامین بعنوان یک مکمل پرطرفدار در میان ورزشکاران رایج شد ، و این امر تا به امروز همچنان ادامه دارد.

نتایج یک تحقیق دیگر که بر روی 151 ورزشکار که فعالیت های ورزشی سنگین انجام داده بودند نشان داد که افرادی که  بلافاصله پس از فعالیت های سنگین 5 گرم گلوتامین مصرف نموده و در ادامه 2 ساعت بعد بار دیگر 5 گرم دیگر مصرف کرده بودند در طی روزهای بعد میزان مواجهه این افراد با بیماریهای عفونی که در میان این قبیل ورزشکاران رایج است به کمترین میزان نسبت به سایر ورزشکاران رسیده بود حتی ورزشکارانی که بصورت ترکیبی گلوتامین را با کراتین مصرف کرده بودند تاثیر بهتر و مثبت تری نسبت به افرادی که فقط گلوتامین مصرف کرده بودند دریافت کرده بودند.

گلوتامین در پزشکی و درمان عوارض ناشی از شیمی درمانی ، پرتودرمانی و همچنین بهبود ضعف بیماران مبتلا به ایدز و هپاتیت نیز نقش  مثبت خود را بخوبی نشان داده که بصورت داروهایی در کنار برخی آمینو اسیدها و آنتی اکسیدانها به بیماران تجویز می شود و همین نتایج مثبت را بر روی بیماران مبتلا به رماتیسم مفصلی نیز در پی داشته است. گلوتامین همچنین در کاهش عوارض و حملات سیستم ایمنی بدن به سیستم عصبی که در بیماران مبتلا به مالتیپل اسکلرزیس ( ام اس) اتفاق می افتد نتایج مطلوبی داشته و تا حد زیادی میزان این حملات را کاهش داده است.

امروزه در بازارهای تجاری گلوتامین توسط شرکتهای تولید کننده ی مختلف به شکل های قرص ، کپسول و یا در فرمت پودری برای ترکیب با یک ملیع نوشیدنی در دسترس است و البته بصورت ترکیبی در کنار سایر آمینوها و مواد مغذی دیگر در ترکیب اغلب مکمل های ورزشی یافت می شود.

0 دیدگاه

  • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه