ال آرژنین: فواید، دوز مصرف، عوارض جانبی و سایر نکات مهم

ال آرژنین یک اسید آمینه است. اسیدهای آمینه عناصر سازنده پروتئین ها هستند و به دسته های اساسی و غیر ضروری تقسیم می شوند. آمینو اسیدهای غیر ضروری در بدن ساخته می شوند، اما آمینو اسیدهای ضروری چنین نیستند و باید از طریق رژیم غذایی تأمین شوند.

ال آرژنین چیست؟ال آرژنین

ال آرژنین نیمه ضروری در نظر گرفته می شود، به این معنی که تحت شرایط خاصی از جمله بارداری، شیرخوارگی، بیماری های حاد و تروما ضروری می شود. این ماده به عنوان پیش ماده سایر اسیدهای آمینه از جمله گلوتامات، پرولین و کراتین عمل می کند و برای سلامتی و عملکرد سیستم ایمنی بدن شما ضروری است. ال آرژنین برای رشد سلول های T ضروری است، سلول های سفید خون که نقش اصلی را در پاسخ ایمنی ایفا می کنند.

از آنجا که ال آرژنین نقش بسیار مهمی در بدن شما دارد، کمبود این اسید آمینه می تواند عملکرد سلول و اندام را مختل کرده و منجر به پیامدهای جدی و نامطلوبی برای سلامتی شود.

ال آرژنین از چند طریق تولید می شود. می تواند از طریق تجزیه پروتئین های بدن از آمینو اسید سیترولین سنتز شود یا از طریق دریافت پروتئین در رژیم غذایی به دست آید. این ماده در برخی غذاهای غنی از پروتئین، از جمله گوشت، مرغ، لبنیات، آجیل، محصولات سویا و ماهی متمرکز شده است. گزارش شده است که مصرف روزانه ال آرژنین از غذاها به طور متوسط ​​4-6 گرم است.

علاوه بر این، ال آرژنین را می توان با مصرف مکمل ها به دست آورد. مکمل های ال آرژنین به طور گسترده ای در دسترس هستند و به صورت پودر، مایع، کپسول و قرص در فروشگاه های مواد غذایی، فروشگاه های مکمل و آنلاین از جمله در داروخانه پارسین یافت می شوند.

فواید و موارد استفاده ال آرژنین

مکمل های ال آرژنین به دلایل مختلف توسط بسیاری از جمله ورزشکاران و کسانی که بیماری های خاصی مانند فشار خون دارند، مصرف می شوند. همچنین از آنها در محیط بالینی برای درمان بیماران جدی یا زخم استفاده می شود.

ال آرژنین ممکن است هنگام استفاده به عنوان مکمل، مزایای بالقوه مختلفی را ارائه دهد. با این حال، نتایج متنوع است و ال آرژنین ممکن است برای برخی از شرایط موثر باشد:

 • افزایش عملکرد ورزشی

مکمل های ال آرژنین ممکن است با افزایش اکسید نیتریک در بدن، عملکرد خون را افزایش دهند که باعث بهبود جریان خون و اکسیژن رسانی به عضلات می شود.

 • تنظیم فشار خون

مکمل های ال آرژنین ممکن است برای کسانی که فشار خون دارند مفید باشند.

مصرف مکمل های ال آرژنین ممکن است به کاهش میزان فشار خون سیستولیک (تعداد بالا) و دیاستولیک (تعداد پایینی) کمک کند. ال آرژنین برای تولید اکسید نیتریک مورد نیاز است، که برای شل سازی سلول های عروق خونی و همچنین تنظیم فشار خون لازم است.

 • مدیریت بیماری بحرانی

آرژنین هنگامی ضروری می شود که بدن شما به دلیل شرایطی مانند عفونت و ضربه به خطر بیفتد و به دلیل تقاضای فیزیولوژیک، آرژنین به میزان قابل توجهی افزایش می یابد. در این شرایط، بدن شما دیگر نمی تواند نیازهای آرژنین شما را برطرف کند و باید از طریق منابع خارجی تأمین شود.

به عنوان مثال، از آرژنین برای درمان عفونت های جدی مانند انتروکولیت نکروزان در نوزادان، موارد سپسیس، سوختگی، بیماری های مزمن و زخم ها و همچنین در بیماران قبل و بعد از جراحی و تروما استفاده می شود.

 • تنظیم قند خون

ال آرژنین با بهبود متابولیسم گلوكز و حساسیت به انسولین، ممكن است به نفع مبتلایان به دیابت باشد. ال آرژنین برای تولید اکسید نیتریک مورد نیاز است. اکسید نیتریک نقش مهمی در عملکرد سلولی و چگونگی پاسخ بدن شما به انسولین، بازی می کند. بنابراین، افزایش دسترسی به اکسید نیتریک ممکن است به تقویت عملکرد سلول های ترشح کننده انسولین کمک کند و به بدن کمک کند تا از قند خون به طور موثرتری استفاده کند.

عوارض جانبی ال آرژنینال آرژنین

ال آرژنین در صورت مصرف به صورت مکمل، به مدت طولانی 1 سال یا بیشتر، بی خطر است. با این حال، می تواند عوارض جانبی ناخوشایندی را ایجاد کند، از جمله نفخ شکم، درد شکم، حالت تهوع و اسهال، به ویژه هنگامی که در دوزهای 9 گرم یا بیشتر. کسانی که مبتلا به آسم، سیروز کبدی، بیماری کلیوی، فشار خون پایین و کمبود گوانیدینواستات متیل ترانسفراز هستند باید از مصرف ال آرژنین خودداری کنند.

مقدار و نحوه مصرف ال آرژنین

دوزهای ال آرژنین نسبت به شرایط بیمار بسیار متفاوت است.

در بررسی اثرات ال آرژنین بر فشار خون از دوزهای 6 تا 30 گرم در روز به مدت 2 تا 24 هفته استفاده شده است.

در افراد مبتلا به اختلال نعوظ، مصرف روزانه 1.5-5 گرم ال آرژنین ممکن است به طور قابل توجهی علائم را بهبود بخشد.

اگر درمان پره اکلامپسی استفاده شود، دوز آن معمولاً از 3-4 گرم در روز تا 12 هفته یا تا زمان زایمان تحت نظر پزشک است.

توصیه می شود دوز روزانه ال آرژنین  زیر 9 گرم در روز باشد تا از عوارض جانبی احتمالی دستگاه گوارش، از جمله حالت تهوع، اسهال و نفخ شکم جلوگیری شود.

مانند سایر اسیدهای آمینه منفرد، توصیه می شود ال آرژنین بین وعده های غذایی برای حداکثر جذب مصرف کنید.

تداخلات دارویی ال آرژنین

ال آرژنین ممکن است با داروهای خاصی تداخل داشته باشد، از جمله:

 • داروهای کاهش دهنده فشار خون
 • داروهای رفع سو عملکرد نعوظ
 • داروهای رقیق کننده خون
 • داروهای ضد دیابت
 • داروهایی افزاینده جریان خون
 • داروهای ادرار آور

ال آرژنین ممکن است با مکمل ها تداخل کند، از جمله:

 • گیاهان و مکمل های کاهنده فشار خون
 • گیاهان و مکمل های کاهنده قند خون
 • گیاهان و مکمل های رقیق کننده خون

بارداری و شیردهی

ال آرژنین در بارداری تحت شرایط خاصی از جمله پره اکلامپسی استفاده می شود و ممکن است نتایج بارداری و همچنین سلامت جنین و مادر را در زنان بهبود بخشد.

این امر به این دلیل است که در دوران بارداری، نیاز بدن به ال آرژنین به دلیل رشد جنین و رشد جفت افزایش می یابد. این نیاز بیشتر ممکن است از طریق رژیم غذایی تأمین نشود، به ویژه در زنانی که در محیط با امکانات کم و بدون دسترسی به غذاهای غنی از پروتئین زندگی می کنند.

مکمل ها در دوران بارداری باید همیشه توسط پزشک تأیید و کنترل شوند. تاثیر مصرف مکمل های ال آرژنین در زنان شیرده تحقیق نشده اند. به همین دلیل، مهم است که از پزشک خود بپرسید که آیا مصرف مکمل های ال آرژنین برای نیازهای فردی شما در دوران شیردهی بی خطر و ضروری است یا خیر.

استفاده ال آرژنین برای کودکان

مکمل های ال آرژنین گاهی در کودکان در شرایط بالینی استفاده می شوند و در صورت تجویز در دوزهای مناسب، ایمن به نظر می رسند. با این حال، مصرف مکمل آرژنین در کودکان همیشه باید توسط یک پزشک کنترل شود. دادن دوز زیاد ال آرژنین به کودک ممکن است عوارض جانبی جدی در پی داشته باشد و حتی ممکن است کشنده باشد.

از این محصولات دیدن کنید:

قرص ال آرژنین 1000 میلی گرم نوتریمد 

کپسول ال آرژنین 500 میلی گرم دوبیس نوتریشن

0 دیدگاه

 • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه