چگونه از مطالعه اطلاعات دارویی مکمل ها سود ببریم؟

بسیاری از ما فارغ از سن و سالی که داریم به علت شرایط مختلف سلامتی یا ابتلا به بیماری ها یا برهه های خاص مانند بارداری و شیردهی نیازمند مصرف مکمل های دارویی می شویم. مکمل ها به اشکال مختلفی شامل قرص، کپسول، صمغ ها و پودرها و همچنین نوشیدنی ها و شربت ها ارائه می شوند، اما شیوه مصرف هر کدام از این شکل های مختلف دارویی با هم فرق دارند و برای اطلاع یافتن از آن باید اطلاعات دارویی مکمل ها را مطالعه و بررسی کنیم، اما برای دریافت این اطلاعات و بررسی آن چه باید کرد ؟ در این مطلب ما به شما یاد می دهیم که چگونه جواب سوال های خود را از برچسب یا بروشور اطلاعات دارویی مکمل ها دریافت کنید. پس با ما همراه باشید.

برچسب اطلاعات دارویی مکمل هااطلاعات دارویی مکمل

محصولاتی که به عنوان مکمل های دارویی فروخته می شوند دارای برچسب اطلاعات دارویی مکمل ها هستند که در آن مواد فعال، مقدار هر وعده (دوز) و همچنین سایر مواد تشکیل دهنده مانند مواد اولیه، مواد افزودنی و طعم دهنده ها ذکر شده است. شرکت تولید کننده اندازه دوز را پیشنهاد می کند، اما ممکن است پزشک شما تصمیم بگیرد مقدار دیگری مناسب شما باشد.

اثربخشی مکمل ها

برخی از مکمل ها در صورت عدم استفاده از تنوع غذایی مناسب، یا ابتلا به بیماری می توانند به شما کمک کنند مکمل ها مقادیر کافی مواد مغذی ضروری را برایتان فراهم می کنند. با این حال، مکمل ها نمی توانند جای انواع غذاها را که برای یک رژیم غذایی سالم مهم هستند بگیرند.

بر اساس اطلاعات دارویی مکمل ها، برخی از مکمل های غذایی می توانند سلامت کلی را بهبود بخشیده و به مدیریت شرایط سلامتی کمک کنند. مثلا:

 • کلسیم و ویتامین D به استحکام استخوان ها کمک می کند و پوکی استخوان را کاهش می دهد.
 • اسید فولیک خطر برخی نقایص مادرزادی را برای جنین کاهش می دهد.
 • اسیدهای چرب امگا 3 حاصل از روغن ماهی ممکن است به برخی از افراد مبتلا به بیماری های قلبی کمک کند.
 • ترکیبی از ویتامین های C وE ، روی، مس، لوتئین و زاگزانتین معروف به(AREDS) ممکن است باعث کاهش بیشتر بینایی در افراد مبتلا به دژنراسیون ماکولای وابسته به سن (AMD) شود.

تشخیص ایمنی و خطر مصرف مکمل ها از روی اطلاعات دارویی مکمل ها

بسیاری از مکمل ها حاوی مواد موثری هستند که می توانند تأثیرات شدیدی در بدن داشته باشند. همیشه مراقب احتمال واکنش بد، به ویژه هنگام مصرف یک محصول جدید باشید

 

اگر مکمل های دارویی را در دوزهای بالا یا به جای داروهای تجویز شده مصرف کنید یا مکمل های مختلفی مصرف کنید، به احتمال زیاد عوارض جانبی مکمل های دارویی را تجربه خواهید کرد. برخی از مکمل ها می توانند خطر خونریزی را افزایش دهند یا اگر قبل از جراحی مصرف شوند، می توانند پاسخ شما به بیهوشی را تغییر دهند. مکمل ها همچنین می توانند با برخی داروها تداخل کنند که ممکن است مشکلی ایجاد کند. در اینجا چند نمونه هستند:

 • ویتامین K می تواند توانایی رقیق کننده خون وارفارین را برای جلوگیری از لخته شدن خون کاهش دهد.
 • گیاه علف چای یا (St. John’s wort) می تواند تجزیه بسیاری از داروها را تسریع بخشیده و اثربخشی آن ها را کاهش دهد از جمله برخی از داروهای ضد افسردگی، قرص های ضد بارداری، داروهای قلب، داروهای ضد HIV و داروهای پیوندی.
 • مکمل های آنتی اکسیدانی، مانند ویتامین C و E، ممکن است اثر بخشی برخی از شیمی درمانی سرطان را کاهش دهد.

تولید کنندگان ممکن است ویتامین ها، مواد معدنی و سایر مواد مکمل را به غذاهایی که می خورید، به ویژه غلات صبحانه و نوشیدنی ها اضافه کنند. در نتیجه، ممکن است بیش از آنچه تصور می کنید از این مواد استفاده کنید و ممکن است بیشتر از این خوب نباشد. مصرف بیش از نیاز شما هزینه بیشتری دارد و همچنین ممکن است خطر عوارض جانبی را افزایش دهد. به عنوان مثال، ویتامین A زیاد باعث سردرد و آسیب کبدی، کاهش قدرت استخوان و نقص مادرزادی می شود. آهن زیاد باعث حالت تهوع و استفراغ می شود و ممکن است به کبد و سایر اندام ها آسیب برساند.

اگر باردار یا شیرده هستید در مصرف مکمل های غذایی احتیاط کنید. حتما اطلاعات دارویی مکمل ها را مطالعه کنید همچنین، در مصرف مکمل های غذایی به کودک دقت کنید، مگر اینکه توسط پزشک کودک توصیه شود. بسیاری از مکمل ها از نظر ایمنی در زنان باردار، مادران شیرده یا کودکان به خوبی آزمایش نشده اند.

اطلاعات دارویی مکمل ها را در اختیار پزشک قرار دهید

اطلاعات دارویی مکمل هایی که مصرف می کنید را در اختیار پزشک خود قرار دهید. پزشکان می توانند به شما کمک کنند تا مشخص شود کدام مکمل ها، در صورت وجود، برای شما ضروری تر هستند یا مصرف کدام مکمل ها باید حذف شود.

از اطلاعات دارویی مکمل هایی که مصرف می کنید یک لیست تهیه کنید. لیست اطلاعات دارویی مکمل ها برای هر محصول، شامل  نام، دوز مصرفی، تعداد دفعات مصرف آن و دلیل استفاده از آن است. می توانید این لیست را را پزشک خود به اشتراک بگذارید تا در مورد بهترین ها برای سلامت خود بحث کنید.

 

نکات مهم در رابطه با اطلاعات دارویی مکمل ها

 • قبل از مصرف مکمل برای درمان بیماری در رابطه با اطلاعات دارویی مکمل ها با پزشک مشورت کنید.
 • اگر قرار است هر نوع روش جراحی انجام دهید، در مورد اطلاعات دارویی مکمل هایی که مصرف می کنید با پزشک خود صحبت کنید.
 • به خاطر داشته باشید که اصطلاح "طبیعی، یا گیاهی" همیشه به معنای ایمن بودن نیست. بعضي از محصولات گياهي طبيعي، مانند کامفري و کاوا، مي توانند به کبد آسيب برسانند. ایمنی یک مکمل به موارد زیادی بستگی دارد، از جمله ترکیب شیمیایی آن، نحوه کار در بدن، نحوه تهیه و مقدار مصرف شما.
 • قبل از مصرف مکمل ها ، از منابع اطلاعات دارویی مکمل ها که در بروشور ذکر شده استفاده کنید و برای پاسخگویی به این سوالات با ارائه پزشک صحبت کنید:
 1. مزایای بالقوه آن برای من چیست؟
 2. آیا خطرات ایمنی دارد؟
 3. دوز مناسب مصرف چقدر است؟
 4. چگونه، کی و برای چه مدت باید آن را مصرف کنم؟

0 دیدگاه

 • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه