آب درمانی چیست و به درمان چه دردهایی کمک می کند؟

آب درمانی به معنای استفاده از آب در معالجه مشکلات مختلف از جمله آرتروز و روماتیسمی است. آب درمانی با شنا متفاوت است، چرا که آب درمانی شامل تمرینات خاصی است که در استخر آب گرم انجام می دهید. دمای آب معمولاً 33-36 درجه سانتیگراد است که از یک استخر معمولی گرمتر است.

به طور معمول در بخش فیزیوتراپی بیمارستان یا کلینیک آب درمانی انجام می شود. معمولاً یک فیزیوتراپیست یا یک دستیار فیزیوتراپیست با آموزش تخصصی نحوه انجام تمرینات را به شما نشان می دهد.

آیا آب درمانی شبیه اسپا است؟

 

اسپا مانند بهره گرفتن از چشمه های آبگرم است و  مبتنی بر این نظریه است که محتوای مواد معدنی آب اسپا دارای ویژگی های خاص برای سلامتی است. در بسیاری از کشورهای اروپایی، آب درمانی اغلب در آب اسپا انجام می شود. اگرچه برخی تحقیقات وجود دارد که نشان می دهد محتوای مواد معدنی آب ممکن است تفاوتی ایجاد کند، مطالعات دیگر نشان می دهد که آب درمانی به خودی خود بدون توجه به آب مورد استفاده، مزایای قابل توجهی دارد.

آب درمانی برای چه مواردی استفاده می شود؟

آب درمانی بدون توجه به اینکه چه تعداد از مفاصل شما تحت تأثیر قرار گرفته اند مفید است. اگر جراحی تعویض مفصل انجام داده اید یا اگر کمر درد، اسپوندیلیت آنکیلوزان، آرتریت پسوریازیس و آرتروز دارید، از این روش می توانید بهره ببرید

به طور معمول در طول جلسات  آب درمانی خود استخر را با افراد دیگر تقسیم خواهید کرد، اگرچه تمرینات معمولاً متناسب با هر فرد متفاوت است. بعضی اوقات جلسات گروهی برای افرادی با شرایط مشابه ارائه می شود.

آب درمانی چگونه به بیمار کمک می کند؟

 

آب درمانی می تواند به روش های مختلفی به شما کمک کند:

 • گرمای آب باعث می شود تا ماهیچه های شما شل شوند و درد مفاصل را تسکین داده و به شما در ورزش کمک کند.
 • آب از وزن شما پشتیبانی می کند، یعنی به اصطلاح حس سبکی دارد که به تسکین درد و افزایش دامنه حرکت مفاصل کمک می کند.
 • از آب می توان برای ایجاد مقاومت در برابر حرکت مفاصل استفاده کرد. با فشار دادن دست ها و پاها به سمت آب، می توانید قدرت عضلانی خود را نیز بهبود ببخشید.

آب درمانی چقدر موثر است؟

مطالعات علمی نشان داده است که آب درمانی می تواند قدرت عمومی را در افراد مبتلا به انواع مختلف آرتروز بهبود بخشد. تمرینات می تواند متناسب با نیازهای فردی شما باشد، بنابراین می توانید به آرامی و به تدریج قدرت و انعطاف پذیری خود را افزایش دهید.

پشتیبانی اضافی که آب از شما ایجاد می کند ممکن است احساس کند می توانید بیشتر از حد نرمال ورزش کنید، بنابراین مراقب باشید در این کار زیاده روی نکنید. ورزش و گرمای آب ممکن است بعد از درمان احساس خستگی در شما ایجاد کند، اما این کاملا طبیعی است. به طور کلی، آب درمانی یکی از ایمن ترین روش های درمان آرتروز و کمر درد است.

چگونه می توانم به آب درمانی دسترسی پیدا کنم؟

جلسات آب درمانی در کلینیک ها و  بیمارستان های مجهز به استخرهای آب درمانی برگزار می شود. اگر فکر می کنید ممکن است نیاز به آب درمانی داشته باشید، هر عضوی از تیم مراقبت های بهداشتی باید بتواند شما را به یک فیزیوتراپ متخصص آب درمانی ارجاع دهد. گاهی اوقات نیز در جلسات ویزیت دکتر ارتوپد تشخیص داده می شود که بیمار باید دوره آب درمانی را بگذراند. بنابراین در این زمینه می توانید با دکتر خود مشورت کنید.

قبل از شروع آب درمانی، شما توسط فیزیوتراپیست در بخش فیزیوتراپی بیمارستان یا کلینیک فیزیوتراپی ویزیت خواهید شد. فیزیوتراپیست در مورد سلامت عمومی و آرتروز شما سوال می کند و نیازهای فردی شما را ارزیابی می کنند. با استفاده از این اطلاعات و اطلاعات ارائه شده توسط پزشک، فیزیوتراپیست در مورد مناسب بودن آب درمانی برای شما مشاوره می دهد. این ارزیابی اولیه به طور معمول حدود 30-45 دقیقه طول می کشد.

یک دوره آب درمانی معمولاً شامل پنج یا شش جلسه 30 دقیقه ای است.

لوازمی که هنگام رفتن به آب درمانی به آن نیاز دارید:آب درمانی

 • لباس شنا
 • حوله
 • دارویی که هنگام ورزش به آن احتیاج دارید، به عنوان مثال دستگاه استنشاقی، اسپری GTN یا قرص گلوکز در صورت ابتلا به دیابت

اگر نتوانم شنا کنم چطور؟

برای بهره مندی از آب درمانی لازم نیست که بتوانید شنا کنید. استخر معمولاً کاملاً کم عمق است (تقریباً به ارتفاع قفسه سینه) و همیشه دو عضو تیم مراقبت های بهداشتی حضور دارند که معمولاً یک فیزیوتراپ و یک دستیار هستند. همچنین می توانید از شناور استفاده کنید..

موارد منع مراجعه به آب درمانی کدامند؟

شرایط خاصی وجود دارد که ممکن است نتوانید آب درمانی کنید. اگر یکی از موارد زیر را دارید باید به فیزیوتراپیست خود اطلاع دهید:

 • زخم یا عفونت پوستی
 • ویروس یا ناراحتی معده
 • تب بالا
 • فشار خون بالا یا پایین
 • مشکلات تنفسی
 • بیماری کلیه که نیاز به دیالیز دارد
 • آنژین یا مشکلات قلبی
 • عفونت قفسه سینه
 • آلرژی به کلر
 • دیابت کنترل نشده، آسم یا صرع

شما و فیزیوتراپ خود در مورد مناسب بودن آب درمانی تصمیم خواهید گرفت. این تصمیم براساس شدت شرایط شما انجام خواهد شد. اگر شرایط خاصی در این لیست دارید، آب درمانی برایتان توصیه نمی شود.

در پایان دوره آب درمانی چه اتفاقی می افتد؟

یکی از اهداف اصلی درمان با آب درمانی، ایجاد اطمینان در شما برای ادامه و مدیریت برنامه تمرینات به تنهایی پس از پایان دوره است. فیزیوتراپیست شما احتمالاً پیشنهاد می کند که تمرینات خود را در استخر محلی خود ادامه دهید.

برخی از استخرها جلسات ویژه ای دارند که ممکن است دمای آب افزایش یابد و برخی از مراکز ورزشی کلاس های ورزشی مبتنی بر آب را برگزار می کنند. برای اطمینان از مناسب بودن کلاس قبل از عضویت در کلاس از پزشک یا فیزیوتراپیست خود راهنمایی بخواهید. همچنین باید درمورد آرتروز و تأثیرات آن با مربی صحبت کنید تا در صورت لزوم برخی از تمرینات را برای شما تطبیق دهد.

اگر نمی توانید شنا کنید، ارزش آن را دارد که یاد بگیرید شنا یک نوع ورزش عالی برای بهبود تناسب اندام و تحرک شما است، در حالی که فشار زیادی به مفاصل وارد نمی شود. اگر مطمئن نیستید که برای شما مناسب است یا خیر، با یک فیزیوتراپ مشورت کنید.

 

از این محصولات دیدن کنید:

کپسول آوسوی بی اس کی بهبود علائم آرتروز و مفاصل

کپسول فست ران هلث اید جهت درمان درد و التهاب ناشی از آرتروز

0 دیدگاه

 • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه