انواع مسکن دندان درد را بشناسیم

وقتی دندان درد شبانه امان آدمی را از او می گیرد، استفاده از مسکن دندان درد تنها راه چاره سریع و فوری است.

تجربه ی دندان درد از آن دسته تجربیات ناخوشایندی است که حتی اگر یک بار هم برای شما اتفاق افتاده باشد، حتما به وضوح میزان رنج و عذا ب آن را به خاطر دارید، اما جالب است بدانید دندان درد ناشی از بافت سخت دندان نیست بلکه علت اصلی دندان درد اغلب یک پاسخ التهابی است که واسطه های تولید درد در بافت نرم را فعال می کند. بنابراین کلید حل مشکل در این است که بدانیم آیا قبلاً به عصب دندان و بافت های نرم صدمه وارد شده است یا خیر، و اینکه آیا درمان، پاسخ التهابی بیشتری ایجاد می کند یا خیر. در این صورت، دندانپزشک باید تصمیم بگیرد که کدام مسکن دندان درد (تسکین درد بدون استفاده از بیهوشی یا از دست دادن هوشیاری) را برای تسکین درد، قبل یا بعد از عمل، استفاده کند. در اینجا چند مسکن دندان درد وجود دارد که دندانپزشک ممکن است تجویز کند:

 

  • اسید استیل سالیسیلیک (آسپرین)مسکن دندان درد

یکی از شناخته شده ترین و پرکاربردترین مسکن های درد در جهان آسپرین است، که به عنوان مسکن دندان درد نیز تجویز می شود. در حقیقت، اولین ضدالتهاب غیراستروئیدی (NSAID) کشف شده بوده که تب را کاهش می دهد، به عنوان ضد التهاب عمل می کند و از لخته شدن خون جلوگیری می دهد، به همین دلیل بسیاری از پزشکان آن را برای جلوگیری از سکته های مغزی و قلبی تجویز می کنند. به همین دلیل، اگر دندان درد شدید دارید یا دندان جراحی کرده اید این گزینه به عنوان مسکن دندان درد چندان مناسب نیست و به دنبال مسکن قوی تر باشید؛ اما برای دندان درد های خفیف به عنوان مسکن دندان درد عملکرد خوبی می تواند داشته باشد.

 آسپرین برای بیمارانی که به هر نوع داروی ضد التهابی غیراستروئیدی آلرژی دارند و یا آسم یا فشار خون بالا دارند، توصیه نمی شود. برخی دیگر از عوارض جانبی آن می تواند شامل تحریک معده، سوء هاضمه یا حالت تهوع باشد.

ایبوپروفن یا کتوپروفن

بسیاری این مورد را بهترین مسکن دندان درد می دانند. که یکی دیگر از NSAID ها است که به خوبی عمل می کند، فقط ممکن است ناراحتی گوارشی ایجاد کند. اغلب علاوه بر پاراستامول از ایبوپروفن، برای تسکین دردهای شدید و افزودن داروی ضد التهاب استفاده می شود. با این حال، اگر مبتلا به آسم هستید، از ایبوپروفن استفاده نکنید.

ناپروکسن

ناپروکسن NSAID دیگری است که تورم را کاهش می دهد و تا حدی می توان به عنوان مسکن دندان درد نیز از آن استفاده کرد. این دارو با کاهش هورمون هایی که باعث التهاب در بدن می شوند، کار می کند. به طور معمول پزشکان ناپروکسن را برای تورم و گرفتگی دوران قاعدگی، بورسیت، نقرس، آرتروز، التهاب مفصل یا اسپوندیلیت آنکیلوزان تجویز می کنند. تا حدی می تواند روی درد دندان نیز موثر باشد. توجه داشته باشید، اگر سابقه واکنش آلرژیک به آسپرین یا سایر NSAID ها را دارید، نباید از ناپروکسن استفاده کنید. و نباید دوزهای بالاتر یا بیشتر از زمان تجویز شده مصرف کنید، زیرا می تواند خطر ابتلا سکته مغزی یا حمله قلبی را افزایش دهد.

  • دیکلوفناک

پزشکان اغلب از دیکلوفناک به عنوان مسکن دندان درد برای درمان دردهای خفیف تا متوسط استفاده می کنند. این یک داروی ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID) دیگر است که باعث کاهش مواد ایجاد کننده درد و التهاب در بدن می شود و از ایبوپروفن نیز قوی تر است. پزشکان معمولاً آن را برای درمان علائم آرتروز، گرفتگی های قاعدگی یا سردردهای میگرنی تجویز می کنند. عوارض جانبی شایع می تواند شامل سوء هاضمه، اسهال، سردرد، خواب آلودگی، گرفتگی بینی یا افزایش فشار خون باشد. دیکلوفناک همچنین می تواند خطر سکته یا حمله قلبی را افزایش دهد و باعث خونریزی معده یا روده شود. اگر فشار خون بالا، بیماری قلبی، سابقه زخم معده یا خونریزی، آسم و بیماری های کبدی یا کلیوی دارید با پزشک خود برای مصرف این مسکن دندان درد مشورت کنید.

 

  • ترامادولمسکن دندان درد

پزشکان معمولاً ترامادول را برای دردی متوسط ​​تا شدید تجویز می کنند و این مسکن دندان درد مانند مواد مخدر است. ترامادول یک داروی ضد درد مخدر است که بر روی سیستم عصبی مرکزی (CNS) عمل می کند و در مغز تاثیر می گذارد و نحوه پاسخ بدن شما به درد را تغییر می دهد. اگر مشکلات تنفسی، آسم شدید یا انسداد معده یا روده دارید، نباید از این مسکن استفاده کنید. عوارض جانبی شایع ممکن است شامل سردرد، سرگیجه، خواب آلودگی، یبوست، حالت تهوع، درد معده، احساس اضطراب یا تعریق باشد.

 

مسکن دندان درد خانگی!

برای دردهای جزئی نیز چندین کار وجود دارد که می توانید برای تسکین موقتی انجام دهید. برخی از رایج ترین گزینه ها شامل روغن میخک، عصاره سیر و شستن دهان با آب نمک است انجام این موارد باعث کاهش التهاب شده و به عنوان مسکن دندان درد عمل می کند تا بتوانید دندان خود را به دندانپزشک نشان بدهید.

  • میخک

ماده موثر موجود در میخک، اوژنول است که دارای قدرت ضد باکتریایی و ضد التهابی قدرتمند است و می تواند به عنوان مسکن دندان درد عمل کند.

اگر می خواهید از میخک به عنوان مسکن دندان درد استفاده کنید بهترین کار این است که یک میخک کامل را در دهان خود نزدیک دندانی که درد دارد قرار دهید و آن را بجَوید و خرد کنید تا روغن موجود در میخک آزاد شود. چهار دقیقه صبر کنید سپس بشویید. همچنین می توانید از روغن میخک به عنوان مسکن دندان درد استفاده کنید و یک پنبه را به چند قطره روغن میخک آغشته کرده و آن را مستقیماً به محل درد دندان آغشته کنید.

  • سیر

مانند میخک، سیر نیز یک مسکن دندان درد به شمار می آید. سیر دارای ترکیباتی است که به طور طبیعی با درد مقابله می کنند. آلیسین موجود در سیر ماده موثری است که خواص ضد باکتریایی دارد. وقتی سیر خرد شود، آلیسین آزاد می شود و در برابر عوامل بیماری زای میکروبی مبارزه کرده و می تواند به جلوگیری از عفونت کمک کند و به عنوان مسکن دندان درد موثر عمل کند.

  • آب نمک

شستن دهان با آب نمک گرم می تواند به تسکین درد دندان کمک کند. نصف قاشق چایخوری نمک را در حدود یک فنجان آب گرم حل کنید و در دهان خود بچرخانید.

آب نمک عفونت ها را از بافت های ناحیه آسیب دیده بیرون می کشد و در صورت ابتلا به آبسه، فشار را کاهش می دهد. این کار همچنین برای هر نوع زخم دهانی مفید است.

فراموش نکنید که این کارها موقتی بوده و مسکن دندان درد یک درمان موقت است و حتما باید در اسرع وقت به دندان پزشک مراجعه کنید.

 

از این محصولات مسکن درد دندان دیدن کنید:

قرص میکسودین هولیستیکا ضد درد و التهاب 

 

 

 

 

 

 

 

0 دیدگاه

  • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه