هر آنچه که باید درباره درمان جوش صورت بدانید !

به طور معمول درمان جوش صورت با نظر پزشک انجام می گیرد چرا که با توجه به فاکتورهایی مانند علت، سن و سال بیمار، عوامل و شرایط محیطی، بیماری های زمینه ای و .... باید برای درمان جوش صورت تصمیم گیری شود.

درمان جوش صورت با روش هایی مانند کاهش تولید چربی پوست و تورم یا درمان عفونت باکتریایی انجام می شود اکثر داروهای تجویز شده، ممکن است طی چهار تا هشت هفته نتیجه بخش باشد. اگر در این زمان درمان نشدید، ممکن است مبتلا به جوش مقاوم به درمان باشید که شاید درمان جوش صورت شما به زمان بیشتر برای بهبود نیاز داشته باشد. برای درمان این نوع جوش ها پزشک تصمیم خواهد گرفت.

به طور کلی درمانی که پزشک در نظر می گیرد در دسته بندی هایی مانند درمان موضعی، درمان خوراکی و سایر درمانها قرار می گیرد. که در این مطلب به تفصیل درباره آن ها توضیح داده شده است. با ما همراه باشید.

درمان جوش صورت

داروهای موضعیدرمان جوش صورت

رایج ترین داروهای تجویز شده موضعی برای درمان جوش صورت عبارتند از:

 • رتینوئیدها و داروهای شبه رتینوئید

داروهایی که حاوی اسیدهای رتینوئیک یا ترتینوئین هستند اغلب برای درمان جوش صورت ​​مفید هستند و به صورت کرم، ژل و لوسیون ارائه می شوند. به عنوان مثال می توان به ترتینوئین، آداپالن و تازاروتن اشاره کرد. از ترتینوئین همزمان با بنزوئیل پراکسید استفاده نکنید. رتینوئیدهای موضعی، حساسیت به آفتاب پوست شما را افزایش می دهند. همچنین می توانند باعث خشکی پوست و قرمزی به خصوص در افرادی با رنگ پوست شوند.

 • آنتی بیوتیک ها

آنتی بیوتیک ها با از بین بردن باکتری های اضافی پوست و کاهش قرمزی و التهاب به درمان جوش صورت می کنند. در چند ماه اول درمان، ممکن است از رتینوئید و آنتی بیوتیک استفاده کنید، آنتی بیوتیک صبح و رتینوئید شب استفاده می شود. آنتی بیوتیک ها اغلب با بنزوئیل پراکسید ترکیب می شوند تا احتمال ایجاد مقاومت به آنتی بیوتیک کاهش یابد. به عنوان مثال می توان به کلیندامایسین همراه با بنزوئیل پراکسید و اریترومایسین با بنزوئیل پراکسید اشاره کرد. استفاده از آنتی بیوتیک های موضعی برای درمان جوش صورت به تنهایی توصیه نمی شوند.

 • اسید آزلائیک و اسید سالیسیلیک

 اسید آزلائیک یک اسید طبیعی است که توسط مخمر تولید می شود. خاصیت ضد باکتری دارد. به نظر می رسد یک کرم یا ژل آزلاییک اسید 20٪ در صورت دو بار استفاده در روز به اندازه بسیاری از درمان های جوش صورت  موثر است. تجویز آزلائیک اسید یک گزینه در دوران بارداری و در دوران شیردهی است. عوارض جانبی آن شامل قرمزی پوست و تحریک جزئی پوست است.

اسید سالیسیلیک می تواند به جلوگیری از گرفتگی فولیکول های مو کمک کند و هم به عنوان محصولات شستشو و هم در ترکیبات محصولات مرطوب کننده موجود است. مطالعاتی که تأثیر آن را نشان می دهد محدود است. عوارض جانبی آن شامل تغییر رنگ پوست و تحریک جزئی پوست است.

داپسون ژل 5٪ دو بار در روز برای جوش های التهابی، به ویژه در زنان مبتلا به جوش صورت توصیه می شود. عوارض جانبی آن شامل قرمزی و خشکی است.

داروهای خوراکی برای درمان جوش صورت

 • آنتی بیوتیک ها: ممکن است برای درمان جوش صورت متوسط ​​تا شدید، به آنتی بیوتیک خوراکی برای کاهش باکتری ها نیاز داشته باشید. معمولاً اولین انتخاب برای درمان جوش صورت، تتراسایکلین (مینوسایکلین، داکسی سایکلین) یا ماکرولاید (اریترومایسین، آزیترومایسین) است. ماکرولاید ممکن است برای افرادی که نمی توانند تتراسایکلین مصرف کنند، از جمله زنان باردار و کودکان زیر 8 سال یک گزینه مناسب باشد. عوارض جانبی خاصی برای مصرف آنتی بیوتیک ها برای درمان جوش صورت گزارش نشده است.
 • عوامل ضد آندروژن: اگر آنتی بیوتیک خوراکی کمکی نکند، داروی اسپیرونولاکتون (آلداکتون) ممکن است برای زنان و دختران بزرگسال در نظر گرفته شود. این ماده با جلوگیری از تأثیر هورمون های آندروژن بر غدد تولید چربی کار می کند. عوارض جانبی احتمالی شامل حساسیت به پستان و پریودهای دردناک است.
 • ایزوترتینوئین. ایزوترتینوئین (با نام رایج روآکوتان) یکی از مشتقات ویتامین A است. ممکن است برای افرادی تجویز شود که جوش متوسط ​​یا شدید آن ها به درمان های دیگر پاسخ نداده اند. عوارض جانبی احتمالی ایزوترتینوئین خوراکی شامل بیماری التهابی روده، افسردگی و نقایص شدید مادرزادی است. بنابراین مصرف آن شش ماه پیش از اقدام به بارداری و زمان بارداری ممنوع بوده و برای حفظ سلامتی شخص هم باید مرتب آزمایش و ویزیت دکتر انجام شود.

دیگر روش های درمان جوش صورتدرمان جوش صورت

برای برخی از افراد، روش های درمانی زیر ممکن است مفید باشد، چه به تنهایی و چه در ترکیب با داروها.

 • نور درمانی: این روش  نیاز به مراجعه مکرر به مطب پزشک دارند. برای تعیین روش ایده آل، منبع نور و دوز، مطالعه بیشتر لازم است.
 • لایه برداری شیمیایی: این روش از برنامه های مکرر یک محلول شیمیایی مانند اسید سالیسیلیک، اسید گلیکولیک یا اسید رتینوئیک استفاده می کند و برای حالت خفیف جوش های صورت درمان مناسبی است و ممکن است ظاهر پوست را بهبود بخشد، اگرچه این تغییر طولانی مدت نیست و معمولاً به درمان های مکرر نیاز است.
 • پاکسازی پوست: پزشک شما ممکن است از ابزارهای خاصی برای از بین بردن جوش های سر سفید و سرسیاه یا کیست هایی که با داروهای موضعی پاک نشده اند استفاده کند. این روش به طور موقت به درمان جوش صورت کمک می کند و ظاهر پوست شما را بهبود می بخشد، اما ممکن است باعث ایجاد زخم شود.
 • تزریق استروئید: با تزریق داروی استروئیدی به آن ها می توان ضایعات ندولی و کیستیک را درمان کرد. این روش منجر به درمان جوش صورت و کاهش درد می شود. عوارض جانبی ممکن است شامل نازک شدن پوست و تغییر رنگ در ناحیه تحت درمان باشد.
 • روغن درخت چای:  ژل های حاوی حداقل 5٪ روغن درخت چای ممکن است به اندازه لوسیون های حاوی 5٪ بنزوئیل پراکسید در درمان جوش صورت موثر باشد. عوارض جانبی احتمالی آن شامل خارش، سوزش، قرمزی و خشکی جزئی است.

معالجه کودکان

اگر کودک شما جوش دارد، با یک متخصص پوست کودکان مشورت کنید. در مورد مواردی مانند داروهایی که باید از مصرف آن ها در کودکان جلوگیری شود، دوزهای مناسب، تداخلات دارویی، عوارض جانبی و اینکه چگونه درمان ممکن است بر رشد و نمو کودک تأثیر بگذارد، حتما از پزشک سوال کنید.

تغییر شیوه زندگی و درمان جوش صورت

می توانید با تغییر سبک زندگی و مراقبت های اساسی پوست و سایر روش های مراقبت از خود، از جوش خفیف یا متوسط جلوگیری کرده و یا در درمان جوش صورت مفید ظاهر شد:

 • پوست خود را با یک پاک کننده ملایم بشویید
 • محصولات جوش بدون نسخه را امتحان کنید تا چربی اضافی پوست شما خشک شود و باعث لایه برداری شود
 • از تحریک و دستکاری پوست خودداری کنید.
 • ضد آفتاب بزنید
 • دوش گرفتن بعد از فعالیت های سنگین

قبل از دیدار با پزشک برای درمان جوش صورت چه اقداماتی انجام دهیم؟

 • اطلاعات پزشکی اصلی خود را مانند شرایط پوست صورتتان و سایر محصولات بدون نسخه یا بدون نسخه از جمله ویتامین ها و مکمل ها را ذکر کنید.
 • اطلاعات شخصی اصلی را ذکر کنید، از جمله استرس های عمده یا تغییرات اخیر زندگی
 • سوالاتی را برای پرسیدن از پزشک خود لیست کنید. ایجاد لیست سوالات از قبل می تواند به شما کمک کند از وقت خود با دکتر خود نهایت استفاده را ببرید.

 

از این محصولات دیدن کنید:

کرم کنترل کننده چربی پوست

پن آنتی آکنه فولیکا حاوی گوگرد

0 دیدگاه

 • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه